دانستنی

درس هفتم: انرژی چیست؟

دانستنی های برای معلم

منابع انرژی

       از منابع مهم انرژی سوخت ها هستند، انسان بیش تر انرژی مورد نیاز خود را از سوزاندن سوخت های فسیلی مثل زغال سنگ نفت و گاز طبیعی به دست می آورد. این سوخت ها میلیون ها سال قبل، از بقایای گیاهان و جانورانی که مرده اند یا از بین رفته اند به وجود آمده اند. در هر ساعت تقریباً 1000000تن از سوخت های فسیلی سوزانده می شود که جایگزین کردن این مقدار میلیون ها سال طول می کشد. مشکل دیگر این سوخت ها این است که آلوده کننده محیط زیست هستند و با سوزاندن آن ها گازهای سمی به اتمسفر و یا جو زمین راه می یابند و سپس به صورت باران اسیدی بر زمین می ریزند و مناطق وسیعی از جنگل ها و دریاها را آلوده می کنند. بعضی از این گازها در اثر گلخانه ای نیز نقش دارند و موجب افزایش گرمای جو می شوند.

            اثر گلخانه ای: با انباشته شدن دی اکسید کربن یا گاز کربنیک در جو زمین که عمدتاً حاصل فعالیت های روز افزون صنعتی شدن و سوزاندن انواع سوخت هاست، گرما نمی تواند از سطح زمین خارج شود و دما بالا می رود. در گلخانه نیز پوشش شیشه ای همین اثر را دارد و با جلوگیری از خروج گرما فضای داخل را گرم نگه می دارد، به این ترتیب به بعضی گازهایی را که در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی در هوا آزاد می شوند، گازهای گلخانه ای می نامند، زیرا آن ها از خروج گرمای خورشید جلوگیری می کنند. در شرایط عادی بخش عمده انرژی ای که از خورشید به زمین می رسد دوباره به فضا باز می گردد. دانشمندان نگران آن هستند که با افزایش مقدار دی اکسید کربن در اتمسفر و افزایش تدریجی دمای زمین یخ های قطبی ذوب شوند و مناطق وسیعی از خشکی زیر آب برود. به این دلیل به دنبال آن منابع انرژی هستند که آلوده کننده نیستند و تجدیدپذیرند، مثل انرژی باد و یا آب.

          انرژی باد: در گذشته از انرژی باد برای به حرکت درآوردن قایق ها و کشتی ها و آسیاب کردن استفاده می شده است و امروزه در بسیاری از نقاط جهان از انرژی باد برای تولید برق استفاده می شود. در این روش هیچ نوع آلودگی به وجود نمی آید و محیط زیست صدمه نمی بیند.

            انرژی آب: زمین را آب فرا گرفته ، آب اقیانوس ها و رودها دائماً در جریان است. امواج جریان های دریایی، جزر و مدها رودهای خروشان و آبشارها همگی انرژی جنبشی یا حرکتی فراوانی دارند. این انرژی منبعی مناسب برای تولید الکتریسیته است. هر چه بیشتر بتوانیم از انرژی آب استفاده کنیم نیازمان به منابع موجود انرژی نظیر سوخت های فسیلی کاهش می یابد.

          جریان آب یکی از قدیمی ترین منابع انرژی است چرخ آبی احتمالاً حدود صد سال قبل از میلاد مسیح و در یونان مورد استفاده قرار گرفت، در قرون وسطی در سراسر اروپا و آسیا از چرخ های آبی برای آسیاب غلات، به کار انداختن دَم و پتک آهنگری ها و آبیاری مزارع استفاده می شد. آسیاب های جزر و مدی که در دهانه رودها یا خلیج های باریک ساخته می شدند نیز موارد استفاده مشابهی داشتند.

          چرخ های آبی منبع انرژی اصلی انقلاب صنعتی بود و ماشین آلات اولین کارخانه ها را به حرکت درمی آورد. این کارخانه ها را عمدتاً درحاشیه رودها می ساختند زیرا، آب به عنوان یک منبع انرژی همیشه در دسترس بود. سرانجام با اختراع موتور بخار که می توانست ماشین آلات بزرگتری را به حرکت درآورد، این چرخ ها کنار گذاشته شدند و اکنون انرژی آبی که آن ها را می چرخاند به هدر می رود.

          انرژی جزر و مد: جاذبه یا گرانش خورشید و ماه هر روز زمین را به سوی خود می کشد و همین سبب می شود که مقادیر زیادی آب در گوشه و کنار دریاهای جهان جابه جا شود. ما این جابه جایی ها یا حرکات را جزر و مد می نامیم. حدود 1000 سال قبل برای نخستین بار انرژی جزر و مد مهار شد. هنگام مد آب را پشت یک دریچه نگه می داشتند و پس از جزر یا فرونشستن مد دریچه را باز می کردند تا جریانِ آب ، چرخ آب را به حرکت درآورد. نیروگاه های برق جزر و مدی جدید نیز، به همین روش کار می کنند. با فرا رسیدن مد آب در پشت یک بند یا دیوار بزرگ جمع می شود و هنگام جزر آب در پشت یک بند یا دیوار بزرگ جمع می شود و هنگام جزر آب درون توربین ها سرازیر می گردد تا برق تولید شود.

            انرژی خورشید: یکی از منابع بزرگ انرژی خورشید است. خورشید منشاء تمام انرژی های موجود در زمین است خورشید انرژی فراوانش را بی وقفه در فضای بیکران پخش می کند.خورشید از گازهای هلیوم و هیدروژن ساخته شده است. هیدروژن طی انفجارهایی عظیم پیوسته به هلیوم تبدیل می شود که حاصل این فعل و انفعال آزاد شدن مقدار زیادی انرژی است.

          انسان هزاران سال است که از این انرژی در موارد مختلف استفاده می کند. امروزه در پی آن هستند که انرژی خورشید را جایگزین انرژی حاصل از سوخت های فسیلی کنند و استفاده از انرژی خورشید برای گرم کردن خانه در زمستان، پختن غذا، شیرین کردن آب دریاها و تولید الکتریسیته با استفاده از سلول های خورشیدی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بشر امیدوار است انرژی خورشید را به عنوان یک منبع انرژی سالم جایگزین انرژی سوخت های فسیلی کند.

          انرژی هسته ای: انرژی هسته ای بخشی از برق مورد نیاز کشورها را تامین می کند. برای این کار از انرژی ذخیره شده در هسته اتم که در مرکز اتم قرار دارد، استفاده می شود.بعضی از هسته های سنگین را می توان شکافت و به دو جزء سبک تر تبدیل کرد. در این فرآیند که شکافت هسته ای نامیده می شود. مقدار بسیار زیادی گرما آزاد می شود، که در نیروگاه های هسته ای از آن برای جوشاندن آب و چرخاندن توربین با بخار آب استفاده می شود. انرژی هسته ای می تواند نیاز انسان را برای صدها و هزاران سال آینده تامین کند. آیا استفاده از آن بی خطر است؟ بسیاری از دانشمندان آن را بی خطر می دانند اما ممکن است حوادثی هم رخ دهد.

          نگاهی به آینده انرژی: شکافت هسته ای تنها فرآیند هسته ای نیست که انرژی بسیار زیادی تولید می کند، با به هم پیوستن هسته های هیدروژن نیز انرژی فراوانی آزاد می شود. این فرآیند «گداخت» یا «جوش هسته» نامیده می شود و همان فرآیندی است که در خورشید انجام می شود. در کشورهای متعددی تلاش برای ساختن نیروگاه گداخت هسته ای ادامه دارد. انتظار می رود که در قرن 21 میلادی گداخت هسته ای یک منبع مهم برای تولید برق شود. این فرآیند پس مانده ی خطرناک و تابش فاجعه آمیز ندارد.

 منبع: کتاب معلم (راهنمای تدریس) علوم تجربی سوم دبستان ، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، چاپ اول 138

 

 

/ 2 نظر / 130 بازدید
نااشنا

در موردکشیدن سنتی دندان مطلبی بنویس (کلاه کج)

وبلاگ اولی ها ( کریمی )

سلام همكار گرامي : وبلاگ خوب و پر محتوايي داريد . خوش حال مي شوم به وب بنده هم سر بزنيد و نظر شما رو نسبت به وبلاگ بنده هم اظهار كنيد ممنون ميشم در ضمن شما لينك شديد ، اگر مايل بوديد وب بنده را هم با نام وبلاگ اولي ها لينك كنيد . با تشكر[گل][گل][گل]